O projekcie

W ramach projektu „PrzyZiemny Kopernik” uczniowie uczęszczający do toruńskich szkół i/lub zamieszkujący na terenie Torunia mogą wziąć udział w warsztatach popularyzujących mniej znane dziedziny, które przeżywały rozkwit w czasach Mikołaja Kopernika, takie jak medycyna, matematyka oraz sztuka. 

Zajęcia będą odbywały się w sześciu powtarzalnych cyklach, z których każdy będzie trwał jeden miesiąc. 

W ramach każdego cyklu proponujemy następujące warsztaty:

1. Warsztaty przyrodniczo-medyczne – „Medyka Kopernika” – przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W czasie tego warsztatu uczestnicy zapoznają się z medycyną okresu renesansu oraz samodzielnie sprawdzą wpływ związków naturalnych na wzrost bakterii. 

2. Warsztaty matematyczno-artystyczne – „Hipocykloida Kopernika” – przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych (kl. VI-VIII) oraz ponadpodstawowych. Zajęcia poświęcone będą osiągnięciom matematycznym Kopernika oraz relacji pomiędzy matematyką a sztuką. 

3. Warsztaty przyrodniczo-artystyczne -„Bakterie w służbie sztuki” – przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. W czasie zajęć uczestnicy będą mogli przygotować dzieła w nurcie BioArt, wykorzystując do tego niegroźne bakterie. 

4. Warsztaty astronomiczno-artystyczne – „SpaceArt” – przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Poświęcone będą tworzeniu obrazów nawiązujących tematyką do przestrzeni kosmicznej.

Miejsce realizacji projektu

Projekt realizowany jest w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej w Toruniu (ul. Bażyńskich 30/36, 87-100 Toruń)

Przed szkołą znajduje się jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Do wejścia prowadzą schody ze specjalnie przystosowanym wjazdem wraz z poręczami dla osób niepełnosprawnych. Tuż obok wejścia głównego znajduje się winda, do której można się dostać z poziomu chodnika. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.